Ćwiczenia na lodzie

 

W dniu 1 lutego 2017r. ratownicy Ciechanowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ciechanowie, druhowie z jednostek: OSP Gąsocin, OSP Glinojeck, OSP Rydzewo, OSP Opinogóra oraz Zakład Pomocy Doraźnej SSzW w Ciechanowie odbyli ćwiczenia na akwenie Krubin.
Zajęcia rozpoczęły się po godzinie 17.00. Zbiornik wodny pokryty był całkowicie warstwą lodu, który oświetlali strażacy. Kierownik Zakładu Pomocy Doraźnej SSzW w Ciechanowie Krzysztof Malinowski omówił procedury ratownictwa medycznego stosowane przy udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wychłodzenia i odmrożenia części ciała. Przybliżył też ratownikom, jak reaguje organizm człowieka na kontakt i długotrwałe przebywanie w wodzie.
Instruktorzy CWOPR zaprezentowali pokaz poprawnego użycia podręcznego sprzętu ratownictwa wodnego. Omówili także podstawowe zasady zagrożeń występujących w czasie prowadzenia działań na oblodzonych zbiornikach wodnych.
Strażacy, druhowie OSP i ratownicy CWOPR prowadzili zajęcia z użyciem specjalistycznych sani lodowych, drabin przenośnych, rzutek ratowniczych, kołowrotów z linami i koła ratunkowego. Doskonalono umiejętności związane z podejmowaniem poszkodowanego, pod którym załamał się lód i który nie może wydostać się o własnych siłach z wody. Nad bezpieczeństwem ćwiczących czuwali ratownicy medyczni Pogotowia Ratunkowego.
Na miejscu obecna była duża grupa mieszkańców Ciechanowa. Dorośli i dzieci z zainteresowaniem obserwowali ćwiczenia ratownicze.

Komentowanie jest wyłączone.